A helytörténeti gyűjtemény kiállításának gondolata már hosszú évekkel ezelőtt megfogalmazódott a faluvezetés terveiben, 2019 tavaszán a Magyar Falu Program elindulásával vett komolyabb fordulatot az elképzelés. Ekkor az önkormányzat megterveztette az egykori iskola - majd később vegyesbolt és italbolt üzemelt az épületben - átalakítását közösségi térré, melyben egy kiállító tér részt és egy alkotó közösségi tér részt képzeltek el, továbbá új vizes blokkot kellett kialakítani, akadálymentesíteni. A tervekkel már a 2019-es pályázaton elindult az önkormányzat, végül 2021-ben koronázta siker a pályázati törekvést. A Magyar Falu Program „Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok fejlesztése/Közösségi terek fejlesztése" című alprogramban nyert el 24.999.999,- forint vissza nem térítendő támogatást a 2013 óta üresen álló és egyre romló állapotba kerülő épület külső felújítására. Az összeg azonban nem futotta a belső átalakításra, így a 2022-es pályázati kiírásban pedig a belső felújításra és a külső környezetrendezésre (udvarra új térburkolat készítése) nyert el 15.419.694,- forint további támogatást. Az önkormányzat 6.500.000,- forint saját forrással egészítette ki a projekt költségvetését a sikeres megvalósulás érdekében. A projekt keretében teljes tetőszerkezet felújításon, teljes külső homlokzati felújításon esett át az épület, új külső és belső nyílászárók kerültek beépítésre, új padlóburkolatot, új vizesblokkot alakítottak ki a mesteremberek, a gázfűtés és világító berendezések felújítása is megtörtént, valamint új térburkolatot kapott az udvar.
A tervező Rózsa József, a kivitelező a Nyugat-Ép Húsz Kft, a műszaki ellenőr Baranyai Róbert volt. A felújítás folyamata 2022. február 17-én vette kezdetét és december 14-én zajlott a sikeres műszaki átadás, majd ezután kezdődhetett a kiállítás berendezése, amely szintén több hónapos, aprólékos munka eredménye.
A kiállításanyag nagy részét Szabó József Gyula helyi gyűjtő és Nagy Erika helyi történelem szakos tanárnő biztosították. Kialakításra került egy konyha, tisztaszoba, a nagyteremben pedig tematikus sarkokban katonai, kereskedelmi emlékek, régi gyermekjátékok, háztartási eszközök, régi pénzek és szerszámok kaptak helyet. Az alkotó térnek szánt teremben tablókon jelenítjük meg a helyi úttörő élet, a helyi színjátszó csoport emlékeit, valamint az egykori iskola, kocsmák, boltok emlékeit, a régi utcarészleteket, épületek és gazdasági élet képeit.
Az alkotó teremben kézműves foglalkozásokat, alkotó délutánokat tervezünk, a régi mesterségeket (kosárfonás, seprűkötés, korongozás, szövés, hímzés) szeretnénk megismertetni a fiatalabb generációval. Így újra élettel töltjük meg az egykori iskola épületét.
A kiállítás kulcsos házként működik majd, ingyenesen látogatható bejelentkezésre, és minden lócsi rendezvény alkalmával megtekinthető. Örömünkre szolgál, hogy a csepregi kisiskolások 4 csoportja már be is jelentkezett egy látogatásra. Várjuk az érdeklődőket.