Szabó József büki helytörténész a következőket írta róla: „Lakosságunk az ősz kezdetének tartja,... egyes mezőgazdasági munkák megkezdésének (pl. a búza vetésének), illetve befejezésének ideje. A réteken legelő jószágokat behajtották a faluba. Ezzel megszűnt a közös legeltetés, mely Szent György naptól kezdődött...
E napon fogadták fel valamikor a községek vezetői a pásztorokat, vagy bocsátották el, de e napon szerződtették a gazdák a cselédeiket is. A papnak, a kántornak, tanítónak Szent Mihály napján szedték párbérük felét, de a község alkalmazottai: pásztorok, kovács, éjjeli őrök is e napon kapták meg évi gabonajárandóságukat...
Régebben híresek voltak a Szent Mihály napi vásárok. Sok állat cserélt gazdát, sok gabonát adtak el ezen a napon, és a téli lábbelijét, ruházatát vette meg falusi lakosságunk."
Környékünk leglátogatottabb országos vásárát e nap tájékán évszázadokig Csepregen tartották. Erre emlékezve szervezi évek óta a Farkas Sándor Egylet a hagyományos szüreti rendezvényekhez kapcsolva a kézműves és egyéb termékek vásárát a Promenádon. Ennek időpontja viszont egy héttel előbbre került, mert több mint 20 éve szeptember utolsó hétvégéjén tartják Kőszegen - a vidékünkről is egyre több szereplőt és érdeklődőt vonzó - szüreti programokat.
A Büki Művelődési és Sportközpont, Könyvtár új vezetője a múlt évtől, kézműves és egyéb termékek vásárával, szuper folklór előadásokkal, játszóházzal Szent Mihály napi forgatagot indított. Az idei pénteki, elsősorban gyerekeknek szóló rendezvények a hűvösre és esősre forduló időjárás miatt is még elfogadható számú látogatót vonzottak. Jól sikerült szombaton a rendezvénysorozatba beintegrált, az évek során már bejáratott, civil nap is. A késő délutáni és esti műsorok, az Ungaresca Néptáncegyüttes Apáról fiúra [és tegyük hozzá: anyáról lányra] című, hagyományaink átörökítését mesterien bemutató előadása, továbbá a 40 éves jubileumát ünneplő, világhírű Muzsikás Együttes és kalotaszegi táncospárja szuper produkciója több nézőt érdemelt volna. Az okok elemzése nem feladatunk. Az viszont mindenképpen furcsa, hogy az egykori büki néptánccsoportok, a színvonalas népdalkörök és kórusok tagságának zömével sem találkoztunk e nagyszerű előadásokon.
Jelentős kormányzati támogatással az idei Szent Mihály napi hétvégére a Magyar Televízió Zrt. „Itthon vagy - Magyarország szeretlek!" programsorozatot generált. A nagyon szűkös büdzsével gazdálkodó önkormányzatok és kulturális intézményeik 40 %-a élt is e váratlanul ölükbe hulló támogatással. Még színvonalasabbá tehették az e napokon tartott szüreti és egyéb rendezvényeket, búcsúkat, falunapokat, de még az őrségi tökfesztivált is. A csepregi önkormányzat és közművelődési intézménye is felvállalta, és a civil szervezetek segítségével le is bonyolította e rendezvénysorozatot. Az érdeklődés itt sem volt hatalmas a szombati és a vasárnap már esti órákban - és nem délután! - tartott programok iránt. Ebben szerepe volt annak a pályázati megkötésnek, hogy vasárnap este 21.30 órakor kellett meggyújtani a Szent Mihály napi tüzeket, s nyilván előtte a ráhangoló rendezvényeket.
Befejezésül megemlítjük, hogy a régi időkben sem környékünkön, sem az ország nagy részén nem gyújtottak a Szent Mihály napi hűvös estén tüzeket. Az a nyári napfordulót követő Szent Iván napján volt szokásban.