Az egyházasfalui általános iskola és óvoda névadójára emlékeztek október 18-án. Az óvodások és az iskolások az általános iskola előkertjében elhelyezett Simonyi Károly szobornál gyújtottak mécsest és helyeztek el koszorút, így emlékezve a nagy magyar tudós és fizikus születése napjára.
Simonyi Károly 1916. október 18-án született Egyházasfaluban egy tízgyermekes parasztcsalád hetedik gyermekeként. Kiemelkedő tanulmányi eredményei során a falu akkori plébánosa anyagilag is támogatta továbbtanulását, majd egy gazdagabb rokonát felkutatva végezte tovább tanulmányait.
1940-ben a Műegyetemen gépészmérnöki, a Pécsi Tudományegyetemen jogi diplomát szerzett. 1940-től a Műegyetem atomfizika tanszékének tanársegédje. A világháború alatt amerikai, majd szovjet hadifogságba esett.
1946-ban részt vett Bay Zoltán fizikus által vezetett Hold-radarkísérletben.
1948-ban a Műegyetem soproni fizika-elektrotechnika tanszékére került. Megépítette az első magyar magfizikai részecskegyorsítót, egy Van de Graaff rendszerű 1 MeV-eset. Ezért 1952-ben Kossuth-díjat kapott. A gyorsító jelenleg az ELTE Fizikai épületében található a Pázmány Péter sétányon.
1952-től alapítója és vezetője volt a BME elméleti villamosságtan tanszékének és a KFKI atomfizikai osztályának. 1956-ban megválasztották a KFKI forradalmi bizottsága elnökének.
Legismertebb könyve, A fizika kultúrtörténete, ami 1985-ben Állami Díjat kapott.
További elismerései:
1993-ban a Magyar Tudományos Akadémia soraiba választotta.
1998-ban elnyerte Az Év Ismeretterjesztő Tudósa díjat.
2000-ben Akadémiai Aranyérem kitüntetést kapott.
Simonyi alapította a Természet Világa Természet-Tudomány diákpályázatának A kultúra egysége különdíját.Családja:
Felesége, Zsuzsa, francia-spanyol szakos tanárnő volt. Fiai, Tamás és Károly mérnökök. Károly, Charles Simonyi néven vált ismertté, mint űrturista valamint jelentősen hozzájárult a Microsoft sikeréhez.
Simonyi Károly 2001. október 9-én hunyt el.