Hogy jött a kertépítés iránti érdeklődés?
Családomnak díszfaiskolája van Sopronhorpácson, mely által gyerekkorom óta érdeklődöm a szakma iránt. 2013-ban, amikor pályaválasztás előtt álltam, mindenképpen természetközeli szakmát szerettem volna tanulni, ezért jelentkeztem a szombathelyi Herman Ottó Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Szakgimnázium parképítő- és fenntartó technikus képzésére. 2017-ben érettségiztem, 2018-ban pedig technikusi vizsgámat tettem.
Milyen versenyeken volt lehetőséged szerepelni?
2018 tavaszán már több szakmai versenyen sikeresen szerepeltem. Májustól szeptemberig az akkori Európa-bajnokság versenyzőivel dolgoztam, emellett egy észtországi versenyszimuláción is volt alkalmam részt venni. Ezalatt a pár hónap alatt rengeteget tanultam, fejlődtem. Célom az volt, hogy kimehessek a 2019-es WorldSkills Világbajnokságra.
Mit kell tudni a WorldSkillsről?
A WorldSkills a szakmák, a szakképzés csúcsát szimbolizáló, a Szakmák Olimpiájaként ismert versenyrendszer, mely kétévente, minden páratlan évben kerül megrendezésre. Minden ország egy versenyzőt vagy versenyzői csapatot nevezhet szakmánként, akit/akiket egy szakértő kísér. Gódorné Hazenauer Zita magyar szakértővel - ki a szakma versenyen való szerepléséért és a felkészüléséért felel - mindvégig nagyon jó kapcsolatot ápoltunk. 2018 decemberében, amikor megtudta, hogy indulhatunk a szakmák világbajnokságán, a WorldSkillsen, rögtön szólt, hogy utazzak Budapestre, hogy az ottani középiskolában, a Varga Márton Szakközépiskolában keressünk egy csapattársat, akivel indulhatok a magyar válogatóversenyen. Csapattársam a szentendrei Homokay Ádám lett. A 2019. januári válogatóversenyt megnyertük, így már biztos volt, hogy mi képviselhetjük a kertépítő szakmát Magyarországról a WorldSkills 2019-es versenyén, melyet az oroszországi Kazanban rendeztek meg. Innentől egy fizikailag is megterhelő felkészülés vette kezdetét. Közben márciusban kaptunk egy levelet, melyben meghívást kaptunk Pekingbe egy április végén megrendezésre kerülő versenyre. A pekingiek az út teljes költségét fizették nekünk. A versenyen rajtunk kívül még egy angol csapat, illetve 14 kínai tartomány delegált csapatai vettek részt. Ez egy nagyon nagy lehetőség volt számunkra, hiszen ez rendkívül kivételes alkalom. A verseny során megismertük erősségeinket is, és kiismertük azt is, hogy miben kell még fejlődnünk. Nagyon jól szerepeltünk, aranyéremmel a nyakunkban térhettünk haza. A verseny mellett volt időnk egy kis városnézésre is, amikor Peking híres épületeit tekinthettük meg idegenvezetés keretein belül. Visszatérve a WorldSkillsre, a felkészülés egyébként februártól egészen a verseny kezdetéig, augusztus közepéig tartott. A felkészülés Budapesten volt, heti 5 napon. Naponta 8 óra a versenyszimuláció megépítésével telt, melyet tervek alapján készítettünk. Mivel a verseny nyelve angol volt, ezért a 8 óra építés után még 2 órát angol tanulással töltöttünk.
Mesélj nekem az oroszországi versenyről!
Magyarország 2007 óta indul a WorldSkills és EuroSkills versenyeken, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében, a SkillsHungary programon keresztül. Mint említettem, a WorldSkills páratlan, az EuroSkills viszont minden páros évben kerül megrendezésre. Az előbbin 21, az utóbbin pedig 25 év a korhatár. Közép- és Kelet-Európában ez a verseny még nem olyan elhíresült, mint nyugaton. 2018-ban Budapesten rendezték meg az Európa-bajnokságot, melyet a hibátlan szervezésnek köszönhetően a többi ország azóta is dicsér. 2018-ban a SkillsHungary bővítette a magyar szakmák listáját, ezért felkérték a hazai kertépítő szervezetet, hogy indítsák a versenyben a szakmát. A WorldSkills Kazan 2019 versenyen 63 ország 1345 versenyzője 56 szakmában vett részt. A verseny egy olimpiához hasonlít leginkább, stadion méretű helyen rendeznek nyitó- és záróünnepséget. A helyszín a Kazan Expo volt, mely 74,8 hektár területű, és kizárólag erre az alkalomra épült. Magyarországról 24 versenyző 22 versenyszámban indult. Minden szakmának van egy szakértője, ki végig ott van a versenyen, és a pontozásban is részt vesz.
A kertépítő szakmában 24 csapat mérte össze tudását. Nyugat- és Észak-Európából, Ázsiából és Dél-Amerikából jött a legtöbb csapat. A versenyen egy nehéz, komplex tervet kaptunk. A mi szakmánkban a mérési tűréshatár 2 mm, ketten 21 óra alatt 38-40 négyzetméteres kertet kellett építenünk. Különböző munkarészekből állt a kertépítés: térburkolás, támfalépítés, tóépítés, fémszerkezet-építés, falburkolás, ácsolás. Minden csapat ugyanazt építi, hiszen különbség csak így tehető a munkák között. A verseny 4 napja alatt nagyon jól éreztük magunkat, a felkészülés során megszerzett rutint kamatoztatni tudtuk, és mindvégig az élmezőnyben voltunk. A kitűzött célt elértük, hiszen megszereztük a Kiválósági Érmet.
Kiválósági Érmet azok kapnak, akik az 1000 pontból 700-at elérnek. Magyarország 1 aranyérmet szerzett bútorasztalos szakmában és további 12 kiválósági érmet. Érdekesség, hogy most indultak magyarok először a világbajnokságon kertépítő szakmában, és eddig még egy szakma sem tért haza éremmel első versenyéről.
Hogyan éled jelenleg napjaidat? Vannak már tervek a jövőre nézve?
Jelenleg a Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési karának hallgatója vagyok, szabadidőmben pedig a következő évek versenyzőinek felkészítésében veszek részt. 2021. január 6. és 10. között a Grazban megrendezésre kerülő EuroSkillsen pedig hasonlóan jó eredményekre számítok az új csapattól.
Köszönöm szépen, és további sok sikert kívánok neked az életben!